Hakkımda

“İnsanlar ve şeyler hakkında geniş, erdemli ve cömert fikirler, bir ömür dünyanın tek bir köşesinde ot gibi yaşayarak edinilemez.” Mark Twain

 

Seyahat etmek büyülü bir şeydir.  Yalnızca bavulunuzu sırtlayıp uzaklara gitmekten çok daha fazlasıdır: tanımadığınız insanlara, anlamadığınız kültürlere ve alışık olmadığınız yerlere kalbinizi açmaktır. İnsanın köşelerini yumuşatır, daha tahammüllü, daha sevgi dolu olmasını ve kıymet bilmesini sağlar.

Evden bir kez çıktığınızda hayatı farklı bir bakış açısıyla yeniden keşfedebilirsiniz. Yolculuklar, bir insanın hayatındaki en güzel anlardır.

Bence seyahat etmenin en güzel yanı, sürprizlere gebe olmasıdır. Bir sokak ötede sizi nelerin beklediğini asla bilemezsiniz.

Santa Cruz Trek - Huaraz - Peru

Adım Asena Kuzucan. Doğup büyüdüğüm şehir olan İstanbul’u, fizik okumak üzere Viyana’ya taşındığımda terk ettim. Artık Avrupa’nın merkezindeydim ve bu sayede sık sık yolculuk etme fırsatını yakalayarak macera hissini tattım. Üniversiteden sonra ise doktora yapmak ve çalışmak için Cenevre’ye taşındım ve hâlâ burada yaşıyorum.

Kendimi bildim bileli seyahat ediyorum. Başlangıçta 1-2 haftalık kısa seyahatler yaptım, bu süre yetmemeye başlayınca seyahatlerimi bir aya uzattım. Ama hayalim, daha uzun soluklu bir yolculuk ve daha az “Tatilim bitmek üzere!” endişesiydi. En sonunda 2014 yılının Ağustos ayında işimden ayrıldım ve 9 ay sürecek bir yolculuğa çıktım. Keşfedecek daha birçok yer var ve bir sonraki yolculuğum için şimdiden heyecanlanıyorum.

Pink Beach - Komodo - Philippines

Doğayı ve hayvanları her şeyden daha çok seviyorum. Bu nedenle trekking, doğa parkları ve safari gibi etkinlikleri yolculuklarıma mümkün olduğunca dahil etmeye çalışıyorum. İnsanlarla sohbet etmeye, kültürlerini öğrenmeye çok meraklıyım. Vejetaryen olmam nedeniyle bazen sorun yaşasam da yeni yemekler ve içecekler denemeye de bayılıyorum. Maceracı bir ruha sahibim ve ayak basılmamış yerleri gezmek beni çok heyecanlandırıyor.

Iquitos - PeruLion Park - Johannesburg - South Africa

Bir sonraki yolculuğumun beni nerelere götüreceğini düşünmeden edemiyorum. Yolculuklar, benim hayatımın yakıtı gibi. Siz de artık seyahat tutkumu bildiğinize göre deneyimlerimi paylaşmak için sayfama göz atıp blogumu okuyabilirsiniz.

Şimdiye kadar 49 ülke gezdim. Bu dünyanın yaklaşık  % 23.79 ‘una tekabül ediyor!

 

“Yılda bir kez, daha önce hiç gitmediğiniz bir yere gidin.” –Dalai Lama