Kamboçya’nın gözbebeği Angkor Wat

Kamboçya’nın gözbebeği Angkor Wat (Tapınak şehri) dünyanın en büyük tapınak kompleksi ve kesinlikle büyüleyici bir yer. Kmer halkı tarafından öncelikle Hindu tapınağı olarak inşa edilmiş ama daha sonra Budizm’in gelmesi ile Budist tapınağına dönüştürülmüş. Bu tapınak kompleksi, kilometrekarelerce bir alanı kapsıyor. Kmer kralı Suryavarman II tarafından yapımına başlanmış. Hindu tanrısı Vishnu’ya adanan bu tapınak Kamboçya’nın sembolü haline gelmiş.

Burayı sindire sindire gezebilmek için en azından üç güne ihtiyaç var. Ve en azından bir günbatımına yetişmek gerek. Yürüyerek gezmek çok yorucu olabilir. En güzel gezme şekli bisiklet kiralamak, isteyen tuk tuk’larla da gezebilir. Biz bir gun tuk tukla gezdik, diğer günler bisiklet kiraladık.

Angkor WatAngkor WatAngkor WatAngkor WatAngkor Wat

Bu muhteşem gündoğumunu izleyebilmek için sabah 4:30 gibi yola çıktık Siem Reap’taki otelimizden. Kiraladığımız bisikletlerle hızla bu yaklaşık 12km’lik yolu aldık. Vardığımızda manzarayı izleyebileceğimiz harika bir yer bulduk ve güneşi burada karşıladık.

Angkor WatAngkor WatAngkor Wat

Angkor’daki favorim, UNESCO tarafından dünya mirasları listesine de alınan Ta Phrom’du. Burada insan kendini bambaşka bir dünyada gibi hissediyor. Ağaçların bu tapınağın üzerinde yeniden egemenlik kurma çalışmaları, devasa kökleri ile tas yapıların üstünü kapatması… Bu görüntüye doymak günlerimi alabilirdi.  Bu tapınak Angkor’da en çok ziyaret edilen tapınak.

Ta PhromTa PhromTa PhromTa PhromTa Phrom

Ta Phrom

Ta Phrom

Angkor Wat’ı gezmişken buraya bir km mesafedeki Angkor Thom (Büyük şehir)’da gezilmeli.  Duvarlarla çevrili bu şehir Kmer İmparatorluğunun son başkenti ve buraya köprüler ve kapılardan geçilerek giriliyor.  Tomb Raider filminden birçok kare bu şehirde çekilmiş.

Angkor ThomAngkor ThomAngkor Thom

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir