Lombok ve Gili Adaları

Gili adaları Lombok adasının kuzeyinde bulunan üç tane minik adadan oluşan bir yer. Gili adalarına gitmek için önce Bali’den uçakla Lombok adasına uçacağız, sonra otobüsle veya arabayla limana gidip, limandan yine tekne ile Gili adalarına geçeceğiz. Uçak yaklaşık yarım saat sürüyor, havaalanından limana arabayla 1,5 saat yolculuk, sonra tekne ile yarım saat daha. Bali’den hızlı tekne ile direkt Gili adalarına gitmek mümkün. Bunun için Kuta’dan otobüsle 1,5 saatte limana gidiliyor, sonra hızlı tekne ile bir saatte Gili adalarına varılıyor. Bir de feribot var, Ama feribot yaklaşık 5-6 saat sürüyor. İlk önce hızlı botla gitmek istedik ama sonra internetten yaptığımız araştırma sonunda hızlı botların çok tehlikeli olduklarını okuduk. Botların oldukça küçük olduğunu, kapasitesinin üstünde insan aldığını, can yeleklerinin bulunmadığını ve Bali ile Lombok adası arasındaki güçlü akıntılar için yapılmadıklarını okuduk. Hatta birkaç yıl evvel botlardan biri batmış. Biz de bu kadar kotu şey okuduktan sonra uçaklara baktık ve Lombok adasına 17 dolara uçak bileti bulduk. Lombok havaalanında bir genç şoförle anlaştık, o da bizi limana yaklaşık 20 dolara getirdi. Oradan da tekne ile Gili adalarına vardık. Otelimiz biraz adanın içlerindeydi. Limandan yaklaşık 20 dakika yürümek gerekiyordu. Adada bizim Prens Adaları’nda olduğu gibi motorlu taşıt yasak. Sadece fayton ve bisiklet var. Otelimiz her ne kadar biraz ana sokaktan uzak da olsa, süper temiz ve şık 4 tane bungalovun olduğu bir oteldi. Banyomuz bungalovun arka bahçesinde açık havadaydı. Otelin bir de minicik bir havuzu vardı. İlk gün havuzda dinlendik.

GiliGili

İkinci gün bisiklet kiralayıp adayı keşfe çıktık. Adanın etrafını bisikletle 90 dakikada gezmek mümkün. Bazı kıyıları rüzgâr sörfü için uygun, bazı kıyıları ise mercan kayalarıyla kaplı ve şnorkel ile yüzmek için idealdi. Açıkçası ada her ne kadar şirin de olsa bir cennet ada değildi. Denizi temiz ve güzeldi ama kumu mercanlarla kaplı olduğu için basacak fazla bir yer yoktu. Bir de kumsalı oldukça dardı ve hep restoranlar tarafından işgal edilmişti. Biraz Türkiye’deki gibi.

Burada kaldığımız bir gün de tekne turu yaptık. Farklı noktalarda duran tekneler size şnorkel maskesi ve palet veriyor, sizde mercanları ve farklı balıkları gözleyerek yüzüyorsunuz. Açıkçası mercanlar biraz ölmek üzere gibiydiler, fazla balıkta kalmamıştı. Yani şnorkel ile yüzmek o kadar da ilginç değildi burada. Gili adalarından sonra istikametimiz Komodo adası. Bunun için Bali’ye uçakla geri dönecek, bir gece havaalanının yakınlarında bir konukevinde kalacak, ertesi gün uçakla Flores adasında Labuan Bajo’ya uçacağız.

Gili

Otelimiz.

Gili

Bungalovumuz.

Gili

Havuz keyfi.

GiliGiliGili

Gili

Gili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir