Kültür ve sanat şehri Yogyakarta

Yaklaşık sekiz saatlik bir tren yolculuğu sonrası kültür ve sanat şehri Yogyakarta’ya vardık ve yol boyunca yüzlerce pirinç tarlasının yanından geçtik.

YogyakartaYogyakarta

YogyakartaYogyakarta

Bir taksiye binip otelimize geçtik. Biraz dinlendikten sonra aksam yemeği yemek için bir lokantaya gittik ve daha sonra otelimize döndük. Ertesi gün şehri ve sultanin sarayını gezmekti ilk planımız. Bir de scooter kiralamak istiyorduk. Bu şekilde şehre 40 kusur kilometre mesafedeki Borobudur Budist tapınağını ve 20 km mesafedeki Prambanan Hindu tapınağını gezebilecektik. Scooterı kiraladıktan sonra ani bir plan değişikliği yaptık ve ilk önce Prambana tapınağını gezmeye karar verdik. Scooterımıza atladığımız gibi yola koyulduk. Yaklaşık yarım saat sonra hedefe varmıştık. Bu şehirde de diğer Asya şehirlerinde olduğu gibi çılgın bir trafik var. Her taraftan karınca sürüsü gibi fışkıran motorlar, arabalar, bisikletler, at arabaları… İnsanın araç kullanırken her an alarmda olması önünü sağını, solunu, arkasını, çaprazını ayni anda kontrol etmesi gerekiyor. Burada trafik İngiltere gibi tersten gidiyor. Bu da biraz kafa karışıklığı yaratıyor başlangıçta. Ayrıca düz yolda birden ters istikamette size doğru gelen araçlar, ya da birden dikeylemesine önünüzü kesen motorlar çok olağan. Bu sebeplerden dolayı dikkatli olmak gerekiyor. Prambanan UNESCO dünya mirasları listesinde bulunan bir Hindu tapınağı. İçinde Shiva, Vishna ve Brama’ ya atanmış tapınaklar haricinde bir de minik Budist stupası var. Burada turizm okuyan bir genç kız bize bedava rehberlik yapmak istedi, amacı hem tecrübe edinmekti hem de gezinin sonunda ona bir değerlendirme yazısı yazmamızı istedi. Bu yazılardan toplayıp hocalarına vermesi gerekiyordu. Biz de tabii seve seve kabul ettik.

YogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakarta

Ayrıca bu ülkede herkes bizimle fotoğraf çektirmek istiyordu. Ertesi gün yine motorumuza atlayıp bu sefer Budist tapınağı olan Borubudur’u gezmeye gittik, yol yaklaşık bir saat sürdü. Burası devasa bir stupa. Yaklaşık 200 kusur tane buda heykelciği var. Ayrıca duvarlarda Buda’nın hayat öyküsünü anlatan oymalar var. Burada yine etrafımızı bizimle fotoğraf çekmek isteyen, ya da İngilizcesini geliştirmek isteyen gençler sardı. Poz vermekten gezmeye vakit kalmamıştı neredeyse. Günün sonunda bitap düşmüştük ve ünlü olmanın ne kadar yorucu olabileceğini anlamıştık. Neyse ki sonunda motorumuza ulaştık da etrafımızı saran bu kalabalıktan kurtulduk. Endonezyalıların hepsi çok güler yüzlü, yardımsever ve sıcak. Şimdiye kadar hiç aksine rastlamadık umarım bu böyle devam eder.

YogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakarta

Arka planda yanardağ birazcık görünüyor.

YogyakartaYogyakarta

Her stupanın içinde bir Buda heykeli var.

YogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakarta

Röportaj veriyorum.

Yolda motorun lastiği patladı, sansımıza hemen bir tamirci bulduk ve tamir ettirdik, tam yeniden yola çıkmıştık ki bu sefer sağanak yağmur başladı. Biraz yol kenarında yağmurun dinmesini bekledikten sonra yine yola çıktık. Borubudur’a gelirken yolda Mesapi volkanını görmüştük. Bu volkan Endonezya’nın en aktif volkanlarından, dönüş yolunda maalesef bulutların arkasına saklanmıştı, tekrar görmek nasip olmadı.

Yogyakarta

Motor park yerleri.

Yogyakarta

Becak adlı bisiklet taksiler.

Yogyakarta’da son günümüzde sonunda sultanin sarayını gezdik. Tam eve geri dönecekken yolda birisi su sarayına gitmemizi söyledi, ayrıca kendi evi çok yakında olduğu için bize eşlik etmeyi teklif etti. Rehber olmadığını para istemediğini ısrarla söyleyince onunla beraber yürümeye başladık. İyi ki de yapmışız. Son derece kibar ve güler yüzlü olan bu kişi, oldukça da iyi İngilizce konuşuyordu ve bize sultanin hayatıyla ve su sarayıyla ilgili çokça bilgi verdi. O olmasaydı muhtemelen görmeden dönecektik, ya da tam olarak ne olduklarını bilmeden. Gezimizin sonunda gerçekten hiçbir şey istemeden bize veda etti ve gitti. Yogyakarta’dan sonra istikamet Bromo yanardağı. Sonunda aktif bir yanardağa çıkmayı başaracağız sanırım.

YogyakartaYogyakartaYogyakartaYogyakarta

Bu gençlerde bizimle röportaj yaptı.

Yogyakarta

YogyakartaYogyakarta

Sarayın muhteşem paha biçilmez plastik yemek takımları 🙂

Yogyakarta

Elf kulaklı sultan.

Yogyakarta

Saat 18-20 arası televizyonu kapat ve ders çalış.

Yogyakarta

Su sarayının yolu.

Yogyakarta

Yeraltı camii.

Yogyakarta

Su sarayı.

Yogyakarta

Sultanin hareminden havuz manzarası.

Yogyakarta

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir