Trelew

Trelew kuzey Patagonya’nın Chubut bölgesinde bulunan Atlantik okyanusu kıyısında bir şehir. Buraya gelme amacımız Punta Tumbo’da bulunan Macellan penguenlerinin kolonisini görmek. Burası Güney Amerika’daki en büyük penguen kolonisi. Buraya ulaşmak için ilk önce El Chalten’den otobüsle El Calafate’ye geri döndük ve buradan Trelew’e uçakla vardık. Trelew çok küçük ve pek de turistik olmayan bir şehir. Sadece iki tane Hostel var. İkisi de birbirinden beter. Burada yaklaşık 10 kişilik bir yatakhanede kaldık.

Ertesi gün penguenleri görmek için bir tur ayarlamıştık. Punta Tombo otobüsle 1,5 saatlik bir mesafe ve inanılmaz ama gerçek buradaki araziler sadece bir kişiye ait özel bir mülk. Sahil kesimi de km2’lerce alan da sadece bir kişiye ait. Ama neyse ki bu özel alana girip penguenleri görmek mümkün. Daha otobüsten iner inmez ilk penguenler yüzlerini gösterdiler. Macellan penguenleri en fazla 45 cm boya ulaşıyor ve yaklaşık 4-5 kilolar. Yani o kadar minik ve şirinler ki insanın cani birini çantasına atıp kaçmak istiyor.

Trelew

Bir penguenin gözünden dünya.

Buraya gittiğimiz bu dönem penguenlerin yumurtlama döneminin hemen sonrası. Yani yavrular artık yumurtalardan çıkmıştılar ve anne ve babalarının bakımındaydılar. Her taraf her köse penguen yuvası doluydu. Penguenler genelde toprağı kazarak bir yuva yapıyorlar. Bu yuvalar çalılıkların altında da olabiliyor. Ve bu penguenler her sene buraya yumurtlamaya geldiklerinde aynı yuvayı kullanıyorlarmış. 20 sene boyunca aynı yuvayı kullanan penguenler varmış. Ömürleri 35 sene kadar. Ayrıca yürüdüğümüz yerlerde penguenlerin önceliği var. Yani karsımıza bir penguen çıkarsa kibarca yol vermeniz gerekiyor.

TrelewTrelewTrelewTrelewTrelewTrelewTrelewTrelewTrelewTrelew

Manzaranın tadını çıkarırken.

Trelew

Yuvaları.

TrelewTrelewTrelew

Plaja yürürken.

Trelew

Bebekler.

TrelewTrelew

Her yer yuva dolu.

TrelewTrelewTrelewTrelewTrelewTrelewTrelew

Dayanamayıp birini çantama atacağım.

O kadar tatlı bir görüntü ki, binlerce penguen paytak paytak dolaşıyor, kendilerini temizliyor, yavrularını besliyor, ya da yüzmeye gidiyor. Her doğal parkta olduğu gibi burada da hayvanlara dokunmak yasak. En az bir metre mesafe tutmak gerekiyor. Oldukça zorlu bir görev 🙂

Trelew

ñandúlar. Devekuşu gibi bir hayvan.

Trelew

Gine domuzu.

Gezimiz sonunda otele geri döndük. Burada tanıştığımız Güney Kore’li kızla sohbet edip, şarap içtik. Ertesi gün zorlu bir gün olacak. Yaklaşık 20 küsur saatlik bir otobüs yolculuğu sonrasında Cordoba’ya varmaya çalışacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir