Gizemli Nazca çizgileri

Meşhur ve gizemli Nazca çizgilerini görmek üzere sabah erkenden Ica’dan otobüse bindik. Yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuk sonrası Nazca’ya vardık. Burada çantalarımızı tur şirketinde bıraktıktan sonra havaalanına gittik. Nazca şehri Nazca halkının yaklaşık MS 200 ila 600 yılları arasında yaptığı, çölün ortasında bulunan değişik hayvan figürleri ve geometrik şekillerden oluşan devasa çizgilerin bulunduğu şehir. Bu çizgiler o kadar büyük ki onları görmenin en iyi yolu minik pır pır uçaklarla yapılan yaklaşık 35 dakika süren uçuşlar. Bu çizgilerin amacı bugün hala tam olarak bilinmese de en mantıklı açıklama Nazca halkının bu çizgileri bir Açıkhava tapınağı yaratmak amaçlı yaptığı. Ayrıca bu çizgilerin etrafında bulunan bazı insan kafatasları da burada tanrılara insan kurban edildiğini dolayısıyla buraların bir tapınak olarak görüldüğü iddiasını güçlendiriyor. Her ne kadar bazıları bu çizgilerin uzaylılar ile iletişime geçmek amaçlı yapıldığını iddia etse de diğer teori daha mantıklı duruyor. Lakin yine de birçok soru havada kalıyor.

NazcaUçağımız.

En önemli nazca çizgileri bir maymun, bir balina, bir astronot, bir papağan, el, ağaç, bir akbaba, örümcek, köpek, sinek kuşu, çeşitli boyutlarda üçgenler, yamuklar ve kilometrelerce uzunlukta çizgilerden oluşuyor. Uçağa binmeden önce uyarıları dikkate alarak mide bulantısına karşı ilaç aldık.
Ben ayrıca bulantı bantlarımı da taktim ama yine de son 10 dakika oldukça zorlandım.

Nazca

İlk figür balina. Uçaktan görmesi en zor figür bu. Belki de bizi neyin beklediğini bilmediğimiz için.

Nazca

 

Devasa bir üçgen. Fotoğraftan boyutları tam anlaşılmasa da bu fotoğrafların ne kadar yukarıdan çekildiği düşünülürse boyutları daha iyi tahmin edilebilir.

Nazca

Uçaktan genel görünüm. Birçok çizgi kolayca görülebilir.

Nazca

Astronot. Bir tepeye çizilmiş bu figür acaba kime el sallıyor.

Nazca

Upuzun bir çizgi.

Nazca

 

Maymun. 9 parmaklı bu maymun her bir parmağı ile gebeliğin bir ayini temsil ederek bereketi sembolize ediyormuş.

Nazca

 

Köpek. Fotoğraf çok da iyi değil, görmek biraz zor.

Nazca

Sinekkuşu. Nazca çizgilerinin en bilinenlerinden biri.

Nazca

Örümcek.

Nazca

Condor; Güney Amerika akbabası.

Nazca

Panamericana otobanı hem çölü hem Nazca çizgilerini yararak geçiyor.

Nazca

Papağan.

Nazca

Uçakta biz, ben mide bulantımı saklamaya çalışırken.

Bu çizgiler insanın gerçekten de aklini başından alıyor. O kadar gizemliler ki insan bambaşka amaçlarla yapılmış olduğu fikrini aklından çıkaramıyor. Bu çizgileri yaparken ne düşünüyorlardı. Belki gökyüzünde olduğuna inandıkları tanrılarına isteklerini ve korkularını bu yollarla iletiyorlardı, belki de gökyüzünden gelebilecek düşmanlarını korkutmaya çalışıyorlardı, belki gerçekten uzaylılarla iletişime geçmek istemişlerdi veya geçmişlerdi, belki de son derece basit amaçları vardı. Kim bilir. Şimdilik bu sorular havada asili kalmaya devam edecekler.

Nazca

Dokuz parmaklı el ve ağaç çizgisi görünüyor.
Ayrıca bu iki çizgiyi karadan görebilmek için inşa edilmiş bir gözlem kulesi görülüyor.

Uçuştan sonra öğle yemeği yedik  daha sonra el ve ağaç çizgilerini yakından görmek için yaklaşık 50 metre yükseklikte inşa edilmiş bir gözlem kulesine gittik. Buradan çizgileri yakından görmek mümkün. Nazcalılar çölün yüzeyini kaplayan irili ufaklı tasları kenarlara itip toprağın yüzeyini elde etmek istedikleri çizgiler doğrultusunda temizleyerek bu çizimleri gerçekleştirmişler. İnsan yine de bin küsur senede bu çizgilerin nasıl olup da yok olmadığına inanamıyor.

Nazca

El.

Nazca

Başka çizgiler.

Nazca

Tubik ve ben Panamericana otobanında yürürken.

NazcaNazca

Mükemmel düzlükte kilometrelerce ilerleyen çizgiler.
Neden yapılmış acaba?

Nazca

Sonsuzluğa giden çizgi.

Kuleden sonra bir de doğal gözlem yeri olarak kullanılan bir tepeye yürüdük. Buradan da birçok çizgiyi yakından görmek mümkün. Daha sonra yol kenarından bir otobüs çevirip şehre geri döndük. Bir kafeteryada oturarak otobüsümüzü beklemeye başladık. Bu akşam saat 10’da Tubik ilk gece otobüsüne binecek. Yaklaşık 9 saatlik bir yolculuk sonrası Arequipa şehrine gideceğiz…

Nazca

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir