Pablo Escobar’ın şehri Medellin

Cartagena’dan otobüsle Medellin‘e aslında 12-13 saatlik bir yolculuk. Gece 9’da bindiğimiz otobüsün sabah 10’da Medellin’e varması gerekiyor. Ama tabii burası Kolombiya. Her şey planlandığı gibi gitmiyor.

Sabah 7 civarında otobüsümüz birden durdu. Bize otobüsten inebileceğimizi, bir süre burada duracağımızı söylediler. Önümüzde iki tip trafik sıkışıklığı vardı. Birincisi toprak kayması sonucu oluşan sıkışıklık, ikincisi ise gerillaların yol açtığı sıkışıklık. FARC gerillaları gece bir tırı durdurmuş, şoföre araçtan inmesini söylemiş ve sonrasında hem aracı hem yolu ateşe vermişler. Bu yüzden yol kullanılamaz haldeymiş. Bu arada Kolombiya’da şehirlerarası otoban dediğimiz yol, tek şeritli dağ yolları. Dolayısıyla yolun kapatılması demek, saatlerce beklemek demek. Bize de olan buydu. Yaklaşık 7 saat küçük bir köyde yolun temizlenmesini ve tekrar trafiğe açılmasını bekledik. Açıkçası biraz ilerimizde böyle bir olayın olmuş olması bizi biraz ürküttü. Ama şoförümüz insanlara zarar vermediklerini sadece biraz ses yapmak istediklerini söyleyerek bizi rahatlattı. Gerçekten ertesi gün gazetelerden okuduğumuz kadarıyla ölen ya da yaralanan olmamıştı.

Neyse bu olay sonucu bizim Medellin’e varisimiz akşam 9’u buldu. Yani 24 saatimiz bir otobüste geçti. Otele vardığımızda ikimizde çok yorgunduk ve ben hala hastaydım. Trekkingden beri hala kendime gelememiştim. O son suyu içmeyecektim 🙂 Neyse ki odamızın güzelliğini görünce bir nebze de olsa sevindik ve rahatladık.

Ertesi sabah Medellin şehir merkezinin gezildiği bedava yürüyüş turuna katılmaya karar verdik. Yaklaşık 4 saatlik bir yürüyüşle Medellin’i gezip, tarihi hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Ve bu tur sadece bahşiş üzerine kurulu.

Medellin

Medellin bir evvelki postta anlattığım gibi 2002 yılına kadar uyuşturucu patronu Pablo Escobar‘ın da yaşadığı dünyanın en tehlikeli şehriymiş. Ama artık bu durum değişmiş. 2013 yılında Medellin dünyanın inovasyon şehri seçilmiş. Gerçekten de bu şehir bizim çok hoşumuza gitti. Bu eskinin çok tehlikeli şehri 12 senelik bir süreçte çok modern, güler yüzlü insanlarla dolu, güvenli bir şehre dönüşmüş. Ayrıca Medellin’in paisa olarak adlandırılan halkı bu şehirle gurur duyuyor. Özellikle de metrosu ile. Kolombiya’nın tek metrosuna sahip bu şehir, metro sayesinde bambaşka bir havaya kavuşmuş. Diğer şehirlerden gelen Kolombiyalılar metroda fotoğraf bile çektiriyor. Önemi bu kadar büyük. Ayrıca metroda giderken sürekli anonslar ile adab-i muaşeret dersleri veriliyor halka. Metro bir kültür yuvası gibi. Öksürürken ağzımızı kapatmaktan tutun, çantalarımız ve torbalarımızla diğer insanlara rahatsızlık vermememiz gerektiğine kadar birçok davranış kuralları insanlara hatırlatılıyor. Keşke İstanbul’da da bu uygulama başlasa. Bence Kolombiyalılardan daha çok ihtiyacımız var.

Medellin

Bir de metro yerin altından değil üstünden gidiyor. Bu sayede şehri de görmek mümkün oluyor.

Medellin birçok farklı bölgeden oluşuyor. Kuzey bölgesi üniversitenin, botanik bahçesinin ve inovasyon merkezinin bulunduğu bölge. Botanik bahçesi gerçekten de çok güzeldi. Burada ayrıca devasa iguanalar da görmek mümkün.

Medellin

Diğer güzel bir bölgesi Poblado bölgesi. Bu sakin bölgede restoranlar, barlar, alışveriş merkezleri ve hosteller bulmak mümkün. Biz de bu bölgede kaldık. Aşağıdaki fotoğraf en büyük alışveriş merkezinden. Biz varmadan birkaç gün evvel çiçek festivalini kutladıkları için, çiçeklerle kaplı zemini.

Medellin

Ve tabii Santa Domingo bölgesi. Burası eskiden uyuşturucu kartellerinin kontrolünde olan gecekondu bölgesi. Ama artık burası da gelişmeye başlamış. Çünkü buraya tele kabin ve metroyla ulaşım getirip şehrin kalanına bağlamışlar. Ayrıca devlet burada içinde tiyatrolar, bilgisayarlar, değişik kurs imkânları da bulunan büyük bir kütüphane açarak, yoksul gençlere uyuşturucudan ve mafyadan başka çözümlerin de olduğunu göstermiş.

İlk vardığımızda etrafta dolaşmaya biraz korktuk ama metrodaki polis korkulacak bir şey olmadığını söyleyince gezmeye karar verdik. Öncelikle kütüphaneyi gezdik, herkes çok sıcak ve güler yüzlüydü. Jotabe ayrıca öğle yemeği yedi burada. Ben hastalığımın verdiği iştahsızlık dolayısıyla bir şey yiyemedim. Biraz dolanıp foto çektikten sonra, geri döndük.

Medellin

90’larin uyuşturucu kartelinin bölgesi.

Medellin

Santo Domingo görüldüğü gibi oldukça büyük bir bölge.

Şehir merkezini rehberle beraber gezdik dediğim gibi. Bu sayede birçok şey öğrenmiş olduk.

Medellin

Devlet binalarının bulunduğu meydan.

Meydanin ortasında Rodrigo Arenas Betancourt tarafından yapılmış eser bulunuyor. Bu sanatçı bu eserinde Paisalarin dününden bugününe gelişimini göstermiş. Ayrıca bu sanatçı her hikâyenin bir sonu olduğuna inandığı gibi her eserin de bir sonu olduğuna inanıyormuş. Bu yüzden eserlerini hep ölümle bitiriyormuş.

MedellinMedellinMedellin

Üstteki iki fotoğraf ışıklar meydanından. Eskiden şehrin en tehlikeli yerlerinden biri olan, uyuşturucu bağımlıları, evsizler ve fahişlere ev sahipliği yapan bu meydan daha sonradan tamamen temizlenmiş ve bu ışıklı direklerin konduğu meydan haline getirilmiş. Bu şekilde umudu sembolize ediyor. Burada yasayan suçlularda hapse gönderilmiş, evsizler ise önceden açılan yurtlara yerleştirilmiş.

Medellin

Eskinin adalet sarayı buğunun Araplar tarafından satın alinmiş alışveriş merkezi.

Medellin

Fotoğrafta görülmese de önünde fahişelerin işe çıktığı kilise.

Medellin

Minuto 200. Dakikası 200 COP’den telefon edebilirsiniz. Her köşe başında görülen bu adamlar veya kadınlar ellerindeki cep telefonlarından dakikası 200 veya bazen 150 COP’den telefon görüşmesi yapmanıza olanak sağlıyorlar.

Medellin

Botero’nun kedisi ve ben. Botero meydani olarak adlandırılan bu meydana Botero tanesi 2 milyon doları bulan birçok eserini armağan etmiş.

Guatape köyünü günübirlik ziyaret

Medellin’den otobüsle iki saat uzaklıkta rengârenk ve şirin Guatape köyünü ziyaret etmek mümkün. Bu köy birçok gölün bulunduğu kanalların aktığı bir alanda bulunuyor. Köye varmadan biraz evvel La Piedra (Tas) adli büyük kayaya tırmanarak bu göller bölgesine kuşbakışı bakılabilir. Ama önce 740 basamak çıkmak gerekiyor.

Medellin

Manzarası şahane La Piedra.

Medellin

Asansör yok, tabana kuvvet.

Medellin

Ve muhteşem manzara.

Medellin

Fotoğraf karemizde bulunmayı çok isteyen neşeli Kolombiyalılar.

Guatape köyünü 30 dakikada yürüyerek gezmek mümkün. Bütün evler rengârenk boyanmış değişik desenlerle süslenmiş. Bir tane merkezi ve burada bulunan şirin bir kilisesi var. Köy bir golün kıyısında bulunuyor. Bu küçücük şehirde o kadar çok hayat var ki insan şaşırıyor.

MedellinMedellinMedellinMedellinMedellinMedellinMedellin

Bu seferlik de bu kadar. Bir sonraki durak kahve bölgesi Salento…

One thought on “Pablo Escobar’ın şehri Medellin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir